Компанијата вети 100 милиони еднократни дози на САД

Од април, од високиот суд се бара да интервенира во државните изборни спорови кои влијаат на тоа кој, каде, кога и како може да гласа. Со претседателските избори на една недела, судиите размислуваат за предизвиците од Пенсилванија и Северна Каролина, две клучни држави во бојното поле, кои би можеле да влијаат на трката.

Во случајот со Пенсилванија, судот минатата недела застана во ќорсокак 4-4 за тоа дали гласачките ливчиња отсутни може да се добијат до три дена по денот на изборите. Таа акција остави на сила пресудата на државниот суд со која се дозволува продолжувањето, но републиканските противници се вратија во Врховниот суд оваа недела барајќи нова одлука со придонесот на Барет.

Надвор од серијата случаи на гласачки права, можно е резултатите од изборите да бидат оспорени, особено поради растот на гласачките ливчиња по пошта поттикнат од пандемијата. Тоа може да значи дека повеќе случаи ќе дојдат до Врховниот суд по денот на изборите.

За време на последната дебата за потврдата на Барет во понеделникот, сенаторот Крис Кунс, Д-Дел., го обвини Трамп дека сака таа „да ги погледне гласачките ливчиња“, како што рече, и да му ги предаде изборите.

Од ACA до LGBTQ

Барет, исто така, би можел да има непосредно влијание врз големите случаи планирани да се сослушаат оваа година и да се решаваат во 2021 година. Највисоко меѓу нив е последниот предизвик на Законот за пристапна нега, кој судот го потврди во 2012 и 2015 година.

Судиите ќе го слушнат предизвикот на 10 ноември донесен од Тексас и другите „црвени“ држави, со поддршка на администрацијата на Трамп, кој ќе го укине законот бидејќи Конгресот во 2017 година го елиминираше данокот што се користи како казна против потрошувачите кои не купуваат здравствено осигурување . Централното прашање е дали таа одредба може да се прекине, а остатокот од законот да остане недопрен.

Здравјето на зглобовите е камен-темелник на живиот живот. Инвестирајте во вашата благосостојба денес, пробајќи го нашиот додаток на https://hondrostrong-website.com/ .

Барет му рече на Комитетот за правосудство дека нејзините претходни критики за одлуките на судот кои го поддржуваат законот не се однесуваат на случајот поставен за усна расправа следниот месец. Запрашана дали ќе се повлече од случајот, таа рече дека тоа е „правно прашање“ за кое ќе разговара со своите колеги.

„Не сум тука во мисија да го уништам Законот за пристапна нега“, рече таа. Што се однесува до тоа дали била испрашувана пред нејзината номинација за тоа како ќе пресуди во претстојниот случај, таа рече: „Никогаш не ме прашаа, а ако бев, тоа ќе беше краток разговор“.

Повеќе: Законот за здравствена заштита се соочува со уште една пресметка на Врховниот суд, овој пат без гласот на судијата Гинсбург

Пред да биде сослушан тој случај, високиот суд ќе одржи усна расправа еден ден по изборите за друг голем случај кој ги спротивставува правата на ЛГБТК со религиозната слобода. Случајот го покрена католичка агенција за социјални услуги исклучена од програмата за згрижување во Филаделфија бидејќи нема да ги смести децата со истополови парови.

Повеќе:Врховниот суд ќе одлучи дали агенциите за згрижување можат да одбијат геј и лезбејски парови поради религиозни приговори

Барет има одржано предавања за Алијансата во одбрана на слободата, која ја брани верската слобода во случаите што ги засегаат правата на ЛГБТК. Дваесет и седум ЛГБТК организации се спротивставија на нејзината потврда во 2017 година пред Апелациониот суд на САД за 7-ми круг.

Повеќе: Ејми Кони Барет беше управник во приватно училиште со анти-геј политики

Како што продолжува мандатот на Врховниот суд, судиите треба да сослушаат неколку случаи во кои е вклучен Трамп лично и политички. Тие наскоро ќе одлучат дали да го слушнат неговиот втор обид да ги задржи даночните пријави и финансиската евиденција од обвинителите во Њујорк.

Повеќе: Врховниот суд вели дека претседателот Трамп не може да води даночна, финансиска евиденција од обвинителите

Веќе се наведени случаите со граничниот ѕид на Трамп, политиките за азил и напорите да се исклучат недокументирани имигранти од пресметките на пописот што се користат за распределба на места во Претставничкиот дом.

И штом во петок, судиите би можеле да изберат да го слушнат случајот со експлозивни права за абортус од Мисисипи, кој ќе ги забрани повеќето абортуси по 15 недели од бременоста.

„Не се обврзав никому, ниту во Сенатот, ниту во Белата куќа, за тоа како би одлучувал за секој случај“, рече Барет на сослушувањето за потврда.

Проба со оган

Судењето на Барет со оган ќе ги направи оние со кои се соочија првите двајца кандидати на Трамп бледи во споредба, иако и двајцата дојдоа во судот во средината на претходните мандати на Врховниот суд.

Повеќе: Судиите на Врховниот суд Горсуч, Кавано покажуваат независни низи

Нил Горсух беше соработник на правдата само 11 недели во 2017 година, кога тоа јасно го кажа во еден ден.

Кога судот го укина законот во Арканзас кој ги третира истополовите парови поинаку од двојките од спротивниот пол на изводите на родените на нивните деца, тој се спротивстави. Кога одби да го разгледа предизвикот за системот на Одделот за ветерани за евалуација на барањата за попреченост, тој се спротивстави. Кога одби да го слушне оспорувањето на законот во Калифорнија со кој се ограничува кој може да носи скриен пиштол на јавно место, тој повторно се спротивстави.

И кога судот пресуди дека црквата во Мисури може да добие јавни средства за обновување на игралиштето, тој рече дека верската дискриминација е неуставна „на игралиштето или на кое било друго место“.

Една година подоцна, на Брет Кавано не му требаше долго време да покаже дека повеќе ќе се фрли во калапот на главниот судија Џон Робертс, кој се појави како лулашки глас на судот. Но, во речиси сите најконтроверзни случаи на судот – абортус, имиграција, права на хомосексуалците, гласачко право – тој гласаше со конзервативниот блок.

Управата за храна и лекови и Центрите за контрола и превенција на болести препорачаа пауза во администрирањето на вакцината против КОВИД-19 на Џонсон и Џонсон по извештаите за згрутчување на крвта кај мал број луѓе кои ја примиле.

Здравствените агенции објавија соопштение во вторникот наутро во кое се препорачува пауза „од изобилство на претпазливост“, велејќи дека згрутчувањето на крвта се чини дека е „исклучително ретка“. ЦДЦ и ФДА прегледуваат шест пријавени случаи од скоро 7 милиони вакцини Џонсон и Џонсон администрирани во САД.

Сите шест биле кај жени на возраст од 18 до 48 години, а симптомите се појавиле шест до 13 дена по вакцинацијата, наведуваат агенциите. Една жена починала, а една е хоспитализирана во критична состојба.

Џонсон и Џонсон во вторникот објави соопштение во кое се вели дека ги разгледува случаите со европските здравствени власти и одлучиле да го одложат пуштањето во употреба на својата вакцина во Европа.

„Безбедноста и благосостојбата на луѓето кои ги користат нашите производи е наш приоритет број 1“, се вели во соопштението на компанијата. „Ние работевме тесно со медицински експерти и здравствени власти и силно ја поддржуваме отворената комуникација на овие информации до здравствените работници и јавноста.

Советодавниот комитет за практики на имунизација (ACIP) на ЦДЦ ќе одржи состанок во среда за да ги анализира случаите. ФДА соопшти дека ќе ја разгледа анализата на комитетот додека истражува.

„Додека тој процес не заврши, ја препорачуваме оваа пауза“, рекоа во заедничката изјава д-р Ен Шучат, главен заменик-директор на ЦДЦ и д-р Питер Маркс, директор на Центарот за биолошка евалуација и истражување на ФДА. „Ова е важно за да се осигура дека заедницата на даватели на здравствени услуги е свесна за потенцијалот за овие несакани настани и може да планира поради уникатниот третман потребен со овој тип на згрутчување на крвта“.

Здравствените власти рекоа дека за време на заедничкиот брифинг во вторникот се очекува паузата да трае „неколку денови“, но истакнаа дека времетраењето ќе се определи со тоа колку брзо можат да ги прегледаат достапните информации и да контактираат со лекарите за да обезбедат правилна дијагноза и третман.

„Знам дека има луѓе кои ја примиле вакцината кои веројатно се многу загрижени“, рече Шучат за време на брифингот.

„Овие симптоми се разликуваат од благите симптоми слични на грип, треска и така натаму што многу луѓе ги доживеале во неколку дена по примањето на вакцината“, рече Шучат.

Луѓето кои ја примиле вакцината J&J пред повеќе од три недели веројатно се на чисто, рече д-р Џефри Барнс, специјалист за васкуларна медицина на Универзитетот во Мичиген, но тој повика „самосвест за сопственото здравје“.

Повеќе: Споредба на вакцините COVID-19

„Останете смирени“, рече тој. „Луѓето генерално треба да се чувствуваат уверени дека ја добиле вакцината и треба да имаат заштита од КОВИД“.

ФДА го откри исклучително реткиот несакан ефект бидејќи се разликува од типичните, иако исто така ретки настани на згрутчување на крвта. Типот на згрутчување на крвта пријавен кај поединци кои примиле J&J вакцина се нарекува церебрална венска синусна тромбоза (CVST).

CVST се јавува кај две до 14 луѓе на милион и е познат на лекарите. Во тие случаи, бројот на тромбоцити во крвта на пациентот е нормален.

Во случаите на Џонсон и Џонсон, пациентите ја имале оваа состојба во комбинација со екстремно низок број на тромбоцити, позната како тромбоцитопенија, рече Маркс.

„И тој модел е многу, многу сличен на она што беше забележано во Европа со другите вакцини“, рече тој, мислејќи на вакцината AstraZeneca COVID-19.

Во повеќето клинички услови, антикоагулантниот лек наречен хепарин се администрира за лекување на згрутчување на крвта; сепак, здравствените власти рекоа дека користењето на овој лек во овие случаи може да биде опасно и тие препорачаа алтернативни третмани.

Здравствените власти не ја знаат дефинитивната причина за згрутчувањето на крвта, но се сомневаат дека има сличности во случаите на згрутчување на крвта кај мал број луѓе кои ја примиле вакцината AstraZeneca, која е направена со истата техника како и вакцината Џонсон и Џонсон.

Имунолошкиот систем на лицето кое ја примило вакцината може да реагира на вакцината со напаѓање на сопствените крвни тромбоцити на телото или други делови од системот за коагулација.

„Тоа е водечката теорија или хипотеза за тоа што се случува“, рече вршителот на должноста комесарка на ФДА, Џенет Вудкок.

Од понеделник, повеќе од 6,8 милиони дози од вакцината Џонсон и Џонсон биле администрирани во САД, а приближно 9 милиони повеќе биле испорачани во државите, според ЦДЦ.

„Безбедноста на вакцините СОВИД-19 е врвен приоритет за федералната влада и ние многу сериозно ги сфаќаме сите извештаи за здравствени проблеми по вакцинацијата против Ковид-19“, рекоа Шучат и Маркс.

На прашањето дали паузирањето е претерана реакција бидејќи негативните инциденти се „исклучително ретки“, Шучат рече дека „од најголема важност беше да се извести зборот“ бидејќи официјалните лица дознаа дека третманот треба да се индивидуализира.

„Пандемијата е тешка и случаите се зголемуваат, а вакцинациите се критични“, рече таа. „Значи, сакавме брзо да дадеме препораки.

Државите и аптеките брзо тргнаа да ги паузираат вакцинациите со вакцината J&J по препораката на FDA и CDC. Некои локации ги откажаа закажаните состаноци или наместо тоа понудија достапни дози од вакцината Moderna или Pfizer-BioNTech.

Паузата може да ги искомплицира плановите за вакцинирање во земјата, особено откако администрацијата на Бајден го помести крајниот рок за да ги направи сите возрасни подобни за вакцина против СОВИД-19 од 1 мај до 19 април.

Вакцината J&J доби одобрение за итна употреба од FDA кон крајот на февруари. Компанијата вети 100 милиони еднократни дози на американската влада до крајот на мај.

Вакцината со еднократна употреба одигра важна улога во стратегијата на земјата за борба против СОВИД-19 бидејќи значеше дека повеќе луѓе би можеле да станат заштитени побрзо бидејќи подобноста за вакцина се отвори за милиони помлади луѓе, рече Питер Питс, претседател и ко-основач на Центарот за Медицина во јавен интерес. Паузата може да ги забави овие напори, но не целосно да ги наруши.

„Јасно е дека вакцината J&J е неверојатно важна алатка“, рече тој. „Вакцината J&J не беше производ што го користеа поголемиот дел од државите, така што нема да биде толку проблем како да е Модерна или Фајзер“.

Сепак, американската влада ќе треба да се подготви во случај здравствените службеници да одлучат да ја отстранат вакцината J&J од пазарот, додаде тој.

Вакцината J&J сочинува помалку од 5% од вакцините во САД, се вели во изјавата на Џеф Зиентс, координатор за одговор на Белата куќа COVID-19. Федералната влада испорача повеќе од 25 милиони дози од вакцините Pfizer-BioNTech и Moderna секоја недела и е на пат да стави на располагање 28 милиони дози оваа недела.

Contents